Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hafusak2

Tohle všechno špatně dopadne,

nechci to tu vidět za takových dalších 20 let. Samý VŠ a SŠ, ale nikdo na práci. A když už, tak nějaký cizinec krátkodobě zapracovaný. Řemeslníci- machři už budou moc staří nebo pod drnem. Kdo má maturitu /jedno z jakého oboru/ už by rád patřil ke střední třídě, opovrhuje těmi, co dělají rukama. Jen sedět v kanclu, vymýšlet papíry a brát hromadu peněz - to je jejich představa. VŠ vzdělání se dnes požaduje i na místa, kde dříve stačila bohatě průmyslovka a když nastupovali absolventi VŠ do firmy, tak jejich finanční požadavky byly daleko za hranicemi reality, což nesli velice nelibě. Stručně řečeno, tuhle společnost ta převzdělanost pomalu ale jistě zabíjí. Potkal jsem dnes kamaráda z mládí, vyučeného zedníka. Objednávky přestal brát už v polovině dubna, protože by všechno nestihl. Stejně tak jsou na tom i jiné profese řemesel. Vrací se fráze z dob socíku: "Nejsou lidi."

Takovouhle společnost nemůže žádný stát finančně utáhnout. Úředníci, obchodníci, bankéři kasu naplní jen papírky.

0/0
7.7.2012 18:06

Paeris Kiran

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Super... a to že vám ten zedník postaví barák vám získá ropu na to aby vám ho přijel postavit, na to aby někdo vyrobil cihly jak? (Děláte vy něco co by za tyhle suroviny a energie bylo směnitelné?)

Tím že zdaníte tohoto zedníka nezískáte naprosto nic... to by musel, řečeno přesně, postavit něco nějakému rusovi který mu za to dá ropu a plyn, stát část té ropy a plynu zdaní a dá vám jako důchod.

Jediný důvod proč to momentálně prochází jsou ty univerzálně směnitelné papírky na globálním trhu... a ty má Evropa už v podstatě jenom díky tomu že světu servisuje finační systém... ze zbylých odvětví už byla z většiny skvěle vyštípána.

Tak si představte že by začlo, náhodou, víc lidí dělat zedníky... kolik domů má ještě vůbec smysl postavit? Až bude 1 dům na osobu v republice budou se stavět pro všechny 2? :D Tahle produkce naprosto nic nezaplatí. Její směnitelnost je nízká (je to více méně služba)

0/0
7.7.2012 19:35

hafusak2

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Dítě nešťastné rozumu mdlého: Postavený dům má nějakou hodnotu. Tím, že ten dům koupí spekulant, který ho dále prodá za vyšší cenu, co se tím získá? A co když ho koupí ještě další spekulant a prodá ho za ještě vyšší cenu? Najednou se ocitnete v zajetí virtuálních hodnot virtuálních peněz. Ten dům je vytvořená hodnota, ale jeho prodejní cena už jí neodpovídá - je mnohem vyšší a spekulacemi se může stát, že bude nakonec úplně neprodejný a všichni ti, kteří jej jen chtěli prodávat za vyšší cenu dále nakonec utřou ústa. Protože oni nic nevytvořili, oni se jen přiživovali. Ovšem nežli tohle pochopí naši pseudopravičáci, to bude ještě dost dlouho trvat. Rv

0/0
7.7.2012 22:35

Paeris Kiran

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Dům je prostě zboží. A to prodáváte. Žádnou hodnotu sám o sobě nemá. Na té se musíte dohodnout s kupujícím.

Když vám je kupující ochoten zaplatit jen 500000kč tak bude mít hodnotu 500000kč, když bude ochoten zaplatit milion bude mít hodnotu milion, (když ho vy nebudete chtít prodat za méně než za 2 miliony tak bude pro vás mít hodnotu 2 miliony... ovšem nikdo jiný nemusí toto vaše "hodnocení" ceny sdílet a prostě vám víc jak 500000 kč nedá)

0/0
8.7.2012 15:45

hafusak2

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Vám zjevně nedochází, že peníze jsou jen papírky, kterých hodnota musí být podložena právě třeba tím domem. Ten dům je věc stálá a neměnná, vždy bude nějakou hodnotu mít. Ale stačí větší inflace - a kde máte peníze? Vzpomeňte si třeba na 90-tá léta, kdy nejrůznější podvodníci dávali bezcenné ruiny do zástavy bankám, aby dostali milionové úvěry. Ty potom neplatili, zástavy propadly bankám a v té chvíli teprve došlo na stanovení skutečné ceny. Berte to tak, že dělník u stroje s dvacetitisícovým platem vytváří skutečné hodnoty, ale bankovní ředitel s dvěstětisícovým platem vytváří hodnoty jen virtuální. Tím nechci tvrdit, že je úplně zbytečný. Co myslíte, že má větší naději na přežití: Stát jako fabrika nebo stát jako úřad?

0/0
8.7.2012 18:17

Paeris Kiran

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

A když od vás nikdo nebude chtít dům koupit je vám stejně užitečný jako ty inflační peníze... nijak.

"skutečnou cenu" nemá naprosto nic. Ani práce toho dělníka u stroje... ani toho bankovního ředitele... jediné co je v danou chvíli relevatní je to kolik je v danou chvíli za konkrétní produkci obou někdo ochoten zaplatit.

Samo o sobě ovšem nemá hodnotu ani jedno.

A co má větší naději na přežití... No... to záleží jenom a pouze na tom za co je zbytek světa ochoten zaplatit... jestli za fabriku, nebo za úřad. (A mimochodem Evropa teď od světa dostává víc za to že dělá úřat- tedy že servisuje světový finanční systém... Protože Evropská fabrika je tak nějak neadekvátně drahá jejímu výkonu... který je bržděn i tou 20000 výplatou... čísnká fabrika jede stěží za desetinu nákladů...

HODNOTA je pojem ryze subjektivní a unikátní pro každého jednoho jedince a nelze stanovit jinak než že si každý člověk sám stanoví co pro něj má cenu. (a víc prostě nezaplatí pokud mu nedáte pistoli k hlavě)

0/0
8.7.2012 22:14

hafusak2

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Tyhle monetární teorie jsou hezké řeči, ale v praxi ještě nikdy nefungovaly. A když už, tak to dopadlo špatně.

0/0
9.7.2012 5:08

Paeris Kiran

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Mohu se zeptat co má to co sem psal společného s monetarismem? Já prostě říkám že nikdo dobrovolně nezaplatí za to co sám považuje za bezcenné. A je jedno co to je, protože to hodnocení je ryze individuální.

(A pokud někdo vyrábí nebo nabízí službu co neprodá holt zcela korektně umře hlady)

Ty marxistické, socialistické a nevím jak jim teď říkáte taky fungovali maximálně krátkodobě a nikde nedopadli dobře.

0/0
9.7.2012 7:53

hafusak2

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Vaší chybou je, že všechno podřizujete penězům: nabídka - poptávka, ale odmítáte vidět, že aby peníze byly penězi, tak nestačí na kus papírku natisknout cifru. Ta cifra totiž musí být podložena konkrétní hodnotou /třeba "zlatý standart"/. To co propagujete, se v současné době děje v Zimbabwe: I když tam existuje nabídka i poptávka, stát ani centrální banka nejsou schopny zajistit krytí měny, aby plnila svou funkci "zastupitelného kapitálu".

0/0
9.7.2012 20:25

Paeris Kiran

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Ale já to nepodřizuji penězům- osobně nemám naprosto žádný problém se směnou mimo finační systém (řečeno pregnantně prasata za rohlíky zcela bez toho aby se vůbec hodnota toho obchodu v pěnězích vyjadřovala... ale pak holt stát musí přijmout daně v rohlících a v prasatech

Upřímně řečeno je mi jedno v čem bude protihodnota za barák vyplacena... ovšem z čistě praktického hlediska je vcelku nutné aby byla přímo konvertibilní za zmíněný zemní plyn. (A nic lepšího než ty peníze (v nějaké formě... klidně zlatých mincích) asi nevymyslíte když se to nikomu nepovedlo za 5000 let)).

Což se ovšem vrací k něčemu- pokud nenajdete nikoho kdo je ochoten zaplatit "adekvátní" protihodnotu v libovolné formě pak prostě postavený barák tu hodnotu nemá aŤ se na něm někdo nadře jakkoliv.

A jak říkám- Evropa světu momentálně prodává ten "úřad" jeho produktem je finanční systém který nám umožňuje měnit měnu za suroviny. jako "fabriku" už toho světu moc neprodáváme- místní výroba je nepoměrně drahá k výkonu.

0/0
9.7.2012 20:33

hafusak2

Re: Tohle všechno špatně dopadne,

Házím hrách na zeď. Rv

0/0
10.7.2012 5:14

certik_bertik

peněz

je v ČR ve školství nadbytek, jen jsou mohutně tunelovány. Na co se staví tolik výzkumáků, jako třeba ceitek v Brně, když tam budou lidi stejně jenom chlastat

0/0
7.7.2012 16:03

pavel 99

Re: peněz

je od Vás hezké, že jste nám představil svoji pracovní náplň.:-/

0/0
7.7.2012 16:39

strycek-Joe s.r.o.

Tzv. stárnutí obyvatelstva je podvod

nic takového v zásadě nenastává, jde jen o nepatrné změny. Podstatným problémem je ale vytěsňování práce z České republiky, zaviněné 20-ti letou politikou establishmentu. Ano, to je problém, za 20 let zsde bude 50% nezaměstnanost a budou to hlavně mladí, kdo bude tvořit hlavní jádro nezaměstnaných !!

0/0
7.7.2012 15:58

jiristary

Re: Tzv. stárnutí obyvatelstva je podvod

stárnutí obyvatelstva je problém, protože mladé nahradí nekvalifikovaní přistěhovalci z východu,Afriky a blízkého východu, což povede k poklesu životní úrovně. Svět se mění, k tomu co dřív dělalo mnoho lidí jich dnes snačí jen hrstka. Říká se tomu pokrok.

0/0
7.7.2012 16:22

strycek-Joe s.r.o.

Re: Tzv. stárnutí obyvatelstva je podvod

takže tvrzení, že na nás nebude mít za 20 let kdo dělat, je lživé R^

0/0
7.7.2012 16:30

Paeris Kiran

Re: Tzv. stárnutí obyvatelstva je podvod

Otázka je jestli vůbec budou mít co dělat... aby vám jako důchodci někdo mladší vydělal tolik aby si koupil zemní plyn pro sebe a ještě stát jeho prostředky mohl přerozdělit vám na zemní plyn v zimě...

Tak musí ten někdo vyprodukovat hodnoty směnitelné na mezinárodním trhu za ten zemní plyn... a bohužel zametání ulice nebo obsluha v samoobsluze nějak za ten plyn přes půl planety směnitelná není.

Množství lidí samo o sobě nic nevyřeší, dokonce může být ve spoustě scénářů na škodu protože budete platit jak důchodce tak armádu naprosto zbytečných nezaměsnaných.

0/0
7.7.2012 16:37

jiristary

Re: Tzv. stárnutí obyvatelstva je podvod

jak se to vezme, vlastně to dnes nikdo neví....člověk co kopá kanály, prodává v obchodě odvede na důchod mnohem méně něž doktor, architekt nebo řídící letového provozu. Proto dnešní školství ovlivní penze více než důchodová reforma. Jde o to, kdo k nám za 20 let bude chodit pracovat, protože důchody se platí vždy z peněz aktuálně pracujících lidí.

0/0
7.7.2012 16:39

hafusak2

Re: Tzv. stárnutí obyvatelstva je podvod

Jenže ti Vámi jmenovaní vytvářejí zisky - ale netvoří hodnoty. My v první řadě potřebujeme tvůrce hodnot, těch máme nedostatek, příživníků na nich ale máme nadbytek.Rv

0/0
7.7.2012 16:49

Paeris Kiran

Re: Tzv. stárnutí obyvatelstva je podvod

"Hodnota" je co?

Věc není hodnotou dokud není směněna za něco co chcete... hodnoty jsou výrobky a služby směnitelné kupříkladu za ropu. Pokud ovšem něco za to co potřebujete nejste schopen směnit (protože to nikdo nechce zaplatit) pak ať je vaše práce jakkoliv těžká, žádnou hodnotu nevytváříte.

0/0
7.7.2012 17:44

pavel 99

Re: Tzv. stárnutí obyvatelstva je podvod

podle Marxe je to jinak.:-/

0/0
7.7.2012 21:47

radim36

Samotný systém masového vysokého školství je nesmyslný

a drahý.

V praxi je to tak, že nějak půl procenta, procento pracujících jsou vizionáři, větší nebo menší. Ti potřebují velice kvalitní vzdělání , které mohou zvládnout jen velice nadprůměrně chytří lidé. Dalších 10 až 20 %, 10 spíš ve výrobních firmách , 20 % možná spíš na úřadech, jsou vysoce kvalitní odborníci, kteří musí být k ruce těm vizionářům. Ti taky potřebují nadprůměrné vzdělání a na takové vzdělání by měli být nadprůměrně chytří, aby ho dobře zvládli. Ostatní jsou potom  v praxi už jen všelijací přicmrndávači, kteří pro výkon té své práce žádné 4 - 5 leté vysokoškolské vzdělání nepotřebují. Těm stačí půl roku, rok zaučování a potom, podle náročnosti jejich práce, po zbytek kariéry pravidelné celoživotní vzdělávání.

Neboli místo 60 % populace stačí klidně prohnat vysokými školami polovinu, takových 30 % populace. A ostatním dát akorát kvalitní praktické vzdělání typu dřívějších průmyslovek, ekonomek a podobných středních škol.

+3/0
7.7.2012 15:57

radim36

Re: Samotný systém masového vysokého školství je nesmyslný

Otázka  je, jak by takové snížení počtu vysokoškoláků přijala vysokoškolská lobby, kterou práce kolem dnešních cca 400 tisíc vysokoškoláků živí, spousta z nich by se musela začít živit nějak jinak. 

A potom všelijací populsitičtí politici, kteří na takzvaném zvyšování vzdělanosti skrz statistiky vyrýžovali politický kapitál.

0/0
7.7.2012 16:06

jiristary

Re: Samotný systém masového vysokého školství je nesmyslný

školám to dělá veliké problémy, praskají pak ve švech, kapacita jim nestačí a musí učit v každém volném sklepě od rána do večera. Dělají to proto, že se tak mezi sebou přetahají o peníze z rozpočtu. Myslím, že mírný pokles by naopak přivítaly.

+1/0
7.7.2012 16:26

josefbad

Re: Samotný systém masového vysokého školství je nesmyslný

jen by me zajimalo, jak ty vizionare a vysoce kvalitni odborniky dopredu poznate, abyste vedel, ze je na tu VS muzete pustit.

0/0
7.7.2012 17:59

mamsrb

Výroba plzeňských doktorů nás nespasí.

V Egyptě vysokoškoláci stelou postele v hotelích, protože pro ně není kvalifikovaná práce. Baťů se totiž rodí málo. Ten Tomáš m.j. neměl žádnou vysokou školu. A ve věci školného. Mají ho v USA, Velké Británii a nevypadá to, že by zrovna tyto dvě země trpěly nedostatek vzdělanců.

0/0
7.7.2012 15:37

jiristary

Re: Výroba plzeňských doktorů nás nespasí.

jestli jste si nevšiml psal jsem, že školné má nulový vliv na kvalitu vzdělání. Myslím že je to jen snaha posunout financování školství mimo rozpočet a zkrátit průměrnou dobu studia.

+1/0
7.7.2012 15:41

radim36

Re: Výroba plzeňských doktorů nás nespasí.

No, za Baťových dob hlavně šlo na vysokou odhaduji tak 1 procento populace. Možná ani to ne. Na střední pár procent.

Mezi těmi, co se ke vzdělání nedostali, tak tehdy vždy byli i nějací extrémně chytří až geniální lidi. Pokud měli trošku štěstí a svou genialitu měli zaměřenou na správný obor, prosadili se podobně jako Baťa. Nebo třeba jako jistý konstruktér tatrovek Ledwinka. To dneska už nejde, každý, kdo je trochu chytřejší, tak ho nacpou na střední až nakonec na vysokou. To je dobře, protože se na škole všichni naučí, ale i špatně, protože na škole se jejich vědění "znormalizuje" nějaké originální nové nápady už potom těžko rozvinou.

0/0
7.7.2012 16:13

petrph

máte samozřejmě pravdu

Už systém rozdělení VŠ vzdělání na bakalářský a magisterský byl pro naše školství vražedný.Tedy, sám o sobě ne, v mnoha státech to velmi dobře funguje, to jen my jsme si ho "po našom" domršili...Jak sám píšete, v některých směrech nutí studenty aby byli jen bakaláři a tím se i snížila kvalita výuky. Ovšem, a právě proto že mnohé podniky a instituce uznávají jen ten magisterský, tak mnohé VŠ přijaly ten nátlak studentů-a i ty magisterské tituly dávají za hubičku..

A samozřejmě, ten druhý princip, totiž platba  i za nedokončeného studenta. To dá rozum, že je pro VŠ  výhodné aby nabrala co nejvíc studentů, nechala si od státu zaplatit první ročník, mělo s nimi minimální výdaje  a pak je na konci prváku vyházela. Což, jak nedávni někdo napsal, tu úroveň školy ještě zhoršuje.Protože ty školy už si jich naberou tak moc, a tolik jich potřebují na konci prváku vyházet (protože na ně nemají v kapacity od druháku),že musí vyhazovat i ty co by tu školu zvládli

0/0
7.7.2012 14:49

Paeris Kiran

Re: máte samozřejmě pravdu

A u nás si děkan stěžuje že z prváku stejně vyhazují matikáři zbytečně moc lidí (FJFI)

0/0
7.7.2012 15:28

jiristary

Re: máte samozřejmě pravdu

na technických školách často matematika bývá jediný předmět na kterém se dá jakžtak "sparavedlivě" vyhazovat.

Po celou dobu studia na ČVUT slyším jak matematické znalosti

přijatých studentů jdou dolů, a učitelé matematiky sou často pranýřováni za to jak moc vyhazují :) Sám jsem jednu matematiku opakoval a neškodilo mi to.

0/0
7.7.2012 15:44

certik_bertik

Re: máte samozřejmě pravdu

matematika je pro techniku důležitá, ale není to zase taková modla

0/0
7.7.2012 15:59

jiristary

Re: máte samozřejmě pravdu

jistě, ale toto je problém:

http://img687.imageshack.us/img687/196/pisamath.png

0/0
7.7.2012 16:23

Paeris Kiran

Re: máte samozřejmě pravdu

http://www.krbalek.cz/For_students/Files_to_load/Statistika.pdf ale to je až druhák no :D v prváku to řeší jiní učitelé.

0/0
7.7.2012 16:28

radim36

Re: máte samozřejmě pravdu

Bakalářské vš  vzdělání se dá charakterizovat jako tunel na stát. 

Nejdřív totiž byly všelijakými ekonomickými opatřeními potlačeny střední školy fungující u velkých firem a produkující specializopvané odborníky pro tyto firmy. Všelijaké průmyslovky, lepší náročnější učební obory s maturitou, středoškolské ekonomky a podobné střední školy.

Když se po pár letech projevil v ekonomice nedostatek těchto pracovníků,tak se pro ně zavedly právě bakalářské vysokoškolské obory. Práce je tam skoro stejná, požadavek na znalosti, dovednosti, inteligenci taky, plat je taky odpovídající. Rozdíl je akorát ten, že dříve tam nastupoval absolvent střední školy ve věku takových 17 - 18 let. dneska tam nastupuje absolvent vysoké školy, který  proti tomu dřívějšímu studoval navíc 3 -4 roky poměrně proti středoškolskému drahého vysokškolského studia. A že ten středoškolák obvykle chápal, že se v práci musí i nadále vzdělávat a učit se, dnešní vysokoškolák chce často mnohem vyšší plat a dále učit se nechce.

0/0
7.7.2012 16:25

repanak

Neznám oblast státních financí,

která by nebyla podfinancovaná - školství, výchova sportovní mládeže, zdravotnictví, armáda, dálnice. Školství v té části výchovy kádrů, které mohou být v budoucnu tvůrci inovací bych více podpořil, o úspěchu národa rozhoduje v této oblasti poměrně málo lidí. Asi bych nepodporoval právníky nebo třeba studenty fakulty rekreologie v Olomouci, vychovávající specialisty pro oblast volného času. Chybí mi nějaká srovnání s úspěšnějšími zeměmi jako Finsko, Rakousko ... kam ty prachy vlastně jdou. Ale myslím si, že žádná politická elita - pravá či levá - na tom zájem nemá. Jsou to jen reprezentanti klanů, které chtějí ve volebním období vydělat. Bohužel.

0/0
7.7.2012 14:43

jiristary

Re: Neznám oblast státních financí,

(Rok 2008) Na vzdělání jde v ČR jen 4,5 procenta HDP. Méně než pět procent HDP dávají na vzdělání ještě Německo, Maďarsko, Itálie, Japonsko a Rusko. Naproti tomu státy

jako Chile, Dánsko, Island, Izrael, Korea, Norsko nebo Spojené státy dávají na vzdělávání více než sedm procent HDP. V zemích OECD jsou ale výdaje na vzdělání tvořeny ze 17 procent ze soukromých zdrojů, v Česku je to jen 12,7 procenta.

Dost peněž jde i do středních škol, které jsou naplněny jen ze 60%, proto si myslím že je nutné ty špatné zavřít i když to je nepopulární. Problém je nedostatek kvalitních pedagogů a jejich špatné vzdělávání. Na učitelskou dráhu bohužel často jdou ti, kteří se jinam nedostanou...

+1/0
7.7.2012 15:27

jiristary

Re: Neznám oblast státních financí,

Ve státní správě se zhusta plýtvá, i tam kde peníze "nejsou".Někdy by stačilo dělat méně věcí lépe. Myslím že by nebylo odvěci podpořit i nějaké vymírající obory např formou stipendíí (např restaurátoři) nebo děti z dětských domovů,které na studium často nemají, protože se musí živit sami.Školy bych hodnotil, podle mezinárodní prestiže,uplatnění absolventů, počtu škol, které dělají to samé, prestiže mezi vlastními studenty a hodnocení ostaními školami.Kromě existujících limitů na počty přijatých studentů,bych ve vyšších ročnících až na vyjímky platil pouze 70-80% z nich,aby školy byly motivované zbavovat se těch slabších.Posílil bych roli akreditační komise a ztížil akreditaci magisterských programů.

0/0
7.7.2012 15:33

PeTaX

Lze snadno namítat,

ale vlastně není proč.

0/0
7.7.2012 14:38

laduk

hm..

dobře napsaný

0/0
7.7.2012 14:33

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz