Největším nepřítelem svobody a demokracie pro příští desetiletí je

3. 01. 2015 11:38:24
Dnešní Evropa je založená na desetiletí budování společných hodnot, rozvíjení svobody, rovnosti, tolerance, odstraňování bariér a hranic. Již naše generace však bude o tyto hodnoty muset znovu bojovat nebo je ztratí. Tím největším nepřítelem nebude náboženství, terorismus ani vojenské choutky zemí na východ od nás, ovšem něco, co čím dál tím víc prostupuje náš každodenní život - Internet.

Představte si, že jdete do obchodu a u pokladny uslyšíte, tobě nic nedám, ty jsi čech, němec nebo rusák. Česká obchodní inspekce běžně pokutuje restaurace či jiné obchody, které turistům účtují jinou cenu. Na internetu se toto pomalu zažíná stávat běžnou praxí u velkých firem. Říká se tomu eufemisticky market segmentation, ve skutečnosti je to diskriminace podle rasy a státní příslušnosti. I v rámci evropské unie a digitálního zboží, kde nejsou žádné další náklady na skladování a distribuci, některé e-shopy upravují cenu podle ip adresy, respektive země, ze které stránku navštívíte. Je to jako když si na google maps najdete Krym - jednou je ruský a jednou ukrajiský. Toto je zlo, kterému se říká personalizované vyhledávání.


Marketingové společnosti a vyhledávače na internetu sbírají co nejvíce informací o vašem chování, aby obchodník věděl, co si chcete koupit a za kolik. Jedna z věcí o co by lidé z tohoto odvětví stáli, je mít možnost perzonalizovat cenu podle kupní síly zákazníka. Tedy nabídnout vyšší cenu, když vědí že to stejně zaplatíme. Aby toto mohlo fungovat, vznikají na internetu nové umělé hranice pod záštitou ochrany autorských práv. Určitě znáte z youtube upozornění že toto video není ve vaší zemi dostupné. Čím více bude internet a jeho služby potřeba ke každodennímu životu, tím více se z nás takto budou stávat občané internetu druhé kategorie, protože jsme malá země. Během přístích deseti let se jistě dočkáme zavedení elektronických dokladů a jejich navázání bankovnictví, obchody a ostatní služby, tedy konec zbytků anonymity na internetu.


Dalším velkým problémem internetu je jeho přílišná centralizace, potlačování plurality vznikem obřích monopolů a vytváření uzavřených platforem. Zatímco v ostatních odvětvích a trzích evropská unie přísně dbá aby, existovala konkurence a nevznikl jeden silný hráč, na internetu to neplatí. Máme jeden obří vyhledávač (google), jeden zdroj informací(wikipedia) a brzy i jeden obchod(amazon). Pokračující centralizace má spoustu neblahých důsledků, například google je již několik let v podezření, že ve vyhledávání upřednostňuje vlastní služby a diskriminuje všechny ostatní.


Tito velcí hráči se pak snadno domlouvají na pravidlech se státy a nejen Čína a Indie, ale například i Velká Británie masivně cenzurují internet. Z nástroje svobody se velmi snadno stane nástroj kontroly. V marketingové branži se někdy používá výraz influencers pro lidi, kteří jsou svým názorem schopni ovlivnit velké množství ostatních. Na ně míří firmy na sociálních sítích a snaží se jím zalíbit, aby lépe prodávali své zboží. Jsou to také lidé, které když izolujete nebo zavřete do basy, tak zbytek společnosti přestane remcat a nebude už pořád chtít tu demokracii a svobodu.


V prvním kole našich prezidentských voleb přesně odhadla výsledek jediná agentura a to tím, že měřila míru pozitivních a negativních emocí v česky psaných blozích a médiích na celém českém internetu. Kdybych byl prezidentem se jménem Vladimír, hned bych jí pověřil ať všechny negativní weby o mě automaticky blokuje a pomocí práva na zapomnění smaže veškeré informace o tom, že kdy existovaly. No a měl bych po starostech a ani bych nemusel platit armádu blogerů na psaní vlastních oslavných článků.


Internet je mocný nástroj a je ho možné použít za různými účely. Je pouze na nás, abychom s jeho rozvojem nepřišli o naše západní hodnoty, jako je rovnost, plurality názorů, svoboda vyjadřování a jednotný trh bez hranic.

Autor: Jiří Starý | sobota 3.1.2015 11:38 | karma článku: 14.81 | přečteno: 773x

Další články blogera

Jiří Starý

Eurovolby - 5 osobnostní z 5ti stran aneb koho volit

Volby do evropského parlamentu se tradičně potýkají s mizernou účastí i když je koho volit. Naopak Váš hlas má skoro 4-násobnou váhu protože skoro nikdo si na tyto volby neudělá čas.Váš hlas má tedy váhu i všech nezúčastněných.

20.5.2019 v 23:58 | Karma článku: 5.56 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jiří Starý

Inaugurační projev: Na novináře pal!

Zdá se, že pan prezident si ani dnes neodpustil "spojovat" naší společnost a zaútočil na novináře a Českou Televizi, protože prý není dost objektivní. Podle vzoru stát jsem Já se zřejmě objektivita vykládá jinak.

8.3.2018 v 22:26 | Karma článku: 19.73 | Přečteno: 485 | Diskuse

Jiří Starý

Proč je potřeba software regulovat jako potraviny

Možná si řeknete, co je to za levičáckej blábol nebo že mi už definitivně hráblo, ale jde mi vlastně jen o to mít dostatek informací a nepoužívat zkažené zboží, tedy respektive software.

11.7.2017 v 23:21 | Karma článku: 14.22 | Přečteno: 701 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Co dělat, když se vám prohánějí divocí prasáci pod okny?

V posledních letech se v naší zemi přemnožila divoká prasata. Myslela jsem si, že se mě tohle téma nebude týkat. Když jsem ale v noci uslyšela pod okny funění a chrochtání, zhruba tři metry od postele, pochopila jsem svůj omyl!

22.9.2019 v 19:03 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 510 | Diskuse

Jiří Turner

Zemana vyřeší příroda jako každého z nás aneb lekce pokrytectví

Je zvláštní, že výrok pana Polčáka popudil ty, kteří hřímají proti politické korektnosti. Co je skandálního na vyjádření tohoto faktu? Prezident se dříve či později stane pro veřejnou funkci nezpůsobilým a dříve či později zemře.

22.9.2019 v 18:12 | Karma článku: 24.40 | Přečteno: 578 | Diskuse

Marek Trizuljak

Byla jednou jedna ''překrásná'' vojenská přehlídka

A právě dnes, 22. září 2019, je té "nebesky krásné" vojenské přehlídky osmdesáté výročí. Není nad příkladné bratrství ve zbrani.

22.9.2019 v 13:01 | Karma článku: 37.50 | Přečteno: 1983 | Diskuse

Jan Dvořák

Spasí nás klimatické pátky s Grétami? Nebo už je pozdě?

Ve vyspělých zemích se v pátek konaly manifestace za lepší ochranu klimatu. Do ulic už nevyšli pouze školáci a studenti, jako před létem, ale i senioři a zaměstnanci.

22.9.2019 v 9:05 | Karma článku: 18.42 | Přečteno: 421 | Diskuse

Tomáš Flaška

Eurosvazáci, udavačství, cenzura

To jsou běžné pojmy, které ve svých textech nejvíce používají zastánci té jediné správné východní pravdy. Cokoliv, co s tou jejich pravdou nesouzní, je jen indoktrinace z Bruselu.

22.9.2019 v 6:50 | Karma článku: 38.15 | Přečteno: 5008 |
Počet článků 28 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1208
Software engineer v nadnárodní firmě. Vystudoval jsem ČVUT FEL obor Umělá Inteligence, zajímám se o ekonomiku, politiku, nové technologie a IT...povahou věčný idealista a snílek

Najdete na iDNES.cz