Proč je potřeba software regulovat jako potraviny

11. 07. 2017 23:21:59
Možná si řeknete, co je to za levičáckej blábol nebo že mi už definitivně hráblo, ale jde mi vlastně jen o to mít dostatek informací a nepoužívat zkažené zboží, tedy respektive software.

Počítačové programy jsou jedna z mála lidských produktů, u kterých není jasné jejich složení a v některých zemích může být dokonce i trestné se pokoušet o to ho zjistit. Software totiž není "věc" a jako taková vám nepatří, ale spíše je to "umělecké dílo", které máte zapůjčené od jejich tvůrců a měli byste za něj pouze platit, ať už penězi nebo osobními údaji, a pokud možno se moc neptat, co je to zač, nebo nedejbože, co to vlastně dělá. Tedy taková je alespoň představa velkých softwarových společností.

Dovedete si něco takového představit u jídla? Tento jogurt je sponzorovaný vaším poskytovatelem připojení, můžete ho sníst, kolik chcete a máte ho zadarmo, příchuť je, eeehm, jahodová. Cože?! Že chcete vědět, kolik má kalorií a tuku? To je přeci obchodní tajemství. A taky je v něm trochu kari, protože Franta, co ho vyrábí, má rád kari a tak kari dává do všeho, co dělá. A pak trochu petroleje, protože zbyl z minulého projektu a šéfovi bylo líto ho vylít. Jo a ta jahoda je tam jen jedna, vypěstovaná v Indii a postříkaná DDT.

Pokud máte silný žaludek a takový jogurt si objednáte a bude vám chutnat, tak pořád může přijít jeho „majitel“ a říct, že jahodová už není v módě a jogurt si musíte aktualizovat na borůvkový a je jedno, jestli vám chutná nebo ne. Tím se dostáváme k druhému bodu ve výčtu toho, co u softwaru chybí, a to je doba trvanlivosti nebo „datum spotřeby“. Dnes u mnoha aplikací, například v mobilních telefonech, nevíte, kdy přijde nějaká aktualizace, která změní vzhled nebo se chová tak, že vaše oblíbená aplikace se stane nepoužitelnou a autor vám tím nepřímo vzkazuje: „Se s tím smiř!“ nebo mě odinstaluj.

Aktualizace jsou přitom zásadně důležité pro život jakéhokoli programu, udržují ho mladým tak, aby se program nestal senilním a držel krok s dobou. Při psaní programů se ingredience a postupy také mění a nároky na kvalitu se pomalu zvyšují, podobně jako u potravin. Přístup typu „za mejch mladejch let trocha karcinogenů a DDT v jogurtu nikoho nezabila“ je u programů ekvivalentem použití archaických postupů nebo polotovarů s „prošlou životností“, které obsahují toxický kód. Například takový, který umožňuje ukrást vaše data, stáhnout do počítače virus nebo provést jinou neplechu. Prostě v době jejich vzniku nikoho nenapadlo, jaké mohou mít v budoucnu vedlejší účinky. Některé velké firmy o tomto vědí a mají svoje seznamy zakázaných „éček“, které se nesmějí používat. Uživatelé a často i firmy, které tyto programy kupují, se však k těmto informacím nedostanou, protože na rozdíl od potravin nejsou uvedeny „na obalu". Inu, koupili byste si nový telefon za 10-20 tisíc s vědomím, že nějaké jeho části jsou 10 až 20 let prošlé?

Proto si myslím, že programům chybí povinné složení a také datum spotřeby, které by říkalo, že nějaké části už jsou od poslední aktualizace prošlé a program není bezpečné nadále používat.

Autor: Jiří Starý | úterý 11.7.2017 23:21 | karma článku: 14.49 | přečteno: 711x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 132 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 275 |

Michael Laitman

Odhalení tajemství Knihy života

Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“

28.3.2024 v 4:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Tadeáš Firla

KSČM a Jan Ámos Komenský

Myslím, že politické, nebo náboženské symboly mají veliký význam a pro některé lidí hodně znamenají. Dnes jsem si všiml dvou. Vedle sebe ve skříňce - logo KSČM a portrét Jana Ámose Komenského. Je to změna mysli, nebo pouhá fraška?

28.3.2024 v 1:25 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 146 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1181
Software engineer v nadnárodní firmě. Vystudoval jsem ČVUT FEL obor Umělá Inteligence, zajímám se o ekonomiku, politiku, nové technologie a IT...povahou věčný idealista a snílek

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...