Nebezpečnější než teroristé jsou novináři?

Zdá se, že pero je opravdu mocnější meče (nebo samopalu) alespoň podle britských tajných služeb (GCHQ). Ta považuje investigativní žurnalistiku za hrozbu podobně jako hacking nebo terorismus. Novináři z BBC, Reuters, New York Times, Le Monde, Sun, NBC, Washington Post a The Guardian tak mohli najít své emaily na stejné hromadě dokumentů sledující islámské teroristy, kteří se snaží skoncovat se svobodou slova.

Je celkem smutné, že první reakce britských politiků na útoky na Charlie Hebdo, byla slova Davida Camerona o zákazu šifrování a že tedy si lidé mezi sebou nemohou povídat bez toho, aby o tom stát věděl. Přitom právě šifrování je jediným stavebním kamenem důvěry a bezpečnosti na jehož základech stojí například veškeré online bankovnictví, e-shopy a spousta dalších služeb. Je velmi smutné že úroveň bezpečnosti u emailů se za posledních x let nikam neposunula a zůstává zabržděná, přitom by to byl ten nejefektivnější způsob boje proti spamu, protože zaručuje identitu odesílatele a velké firmy typu googlu by se vaše maily nemohly zpracovávat pro marketingové a jiné účely.

Velmi by mě zajímalo kolik našich českých novinářů poslalo alespoň jeden šifrovaný mail a zda vědí, že ano, i oni jsou pravděpodobně velmi lukrativním cílem pro všemožné agentury, které si vzájemně kryjí záda, tak aby vždy porušovaly zákony a ústavu pouze cizího státu. Jak jinak se má člověk dívat na britské snahy omezit ochranu jejich zdrojů, tedy novinářské tajemství a zmínky o tom, že emaily kde debatují o nevydaných článcích byly sesbírány omylem? Je možné že, běžný člověk nemá co skrývat, to ovšem o novinářích bohužel neplatí....

Autor: Jiří Starý | pondělí 26.1.2015 8:06 | karma článku: 4,76 | přečteno: 159x