Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzdělanostní ekonomika a zametání chodníků

7. 07. 2012 14:00:00
To druhé zřejmě potřebujeme mnohem více než to první. Každá pravicová vláda se zaštiťuje tím, že do budoucna potřebujeme rozvíjet vědu, inovace, výzkum a vývoj. Je to logické. Vychováváním vzdělaných odborníků nejen posouváme ekonomiku dopředu, ale i zvětšujeme skupinu samostatně přemýšlejících lidí, schopných vytvářet nové hodnoty, se střední a vyšší životní úrovní, tedy potencionální voliče pravicových stran.

Skutečnost je ovšem naprosto opačná. Zakonzervované školství, kde se netočí velké peníze a nedají se snadno získat politické body u voličů dlouhodobě stojí mimo jejich zájem. Ač má jít o jednu z klíčových priorit této vlády, je například fond Vzdělávání pro konkurenceschopnost jednou z největších našich ostud u Evropské unie, a pravděpodobně i důvod konce ministra Dobeše. Dokladem toho smutného faktu budiž převod jedné miliardy z tohoto fondu do programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Tedy do zametání chodníků. Je naivní si myslet, že stát je z těchto peněz schopen zajistit něco jiného než nekvalifikovanou pracovní sílu.

Technologické firmy všude v Evropě dlouhodobě lobují za podporu kvalitního vzdělání. Marně. Stát nedokáže peníze na vzdělávání efektivně využít, a tam kde jsou, je jich málo. Jeho role zde brutálně selhává. Stačí se podívat na rozpočet mé fakulty (FEL ČVUT), příspěvek státu zde tvoří pouhých 39% rozpočtu a neustále klesá. Šikovné vysoké školy tak pomalu mění svůj status a slovo veřejné pomalu mění svůj význam. Ty ostatní řeší svoje financování nabíráním více a více studentů, kteří nemají dostatečné předpoklady a následným poklesem úrovně studia, tak aby si je udržely. (Nebudou přeci vyhazovat peníze oknem). Snaha o zavedení školného má v tomto smyslu jeden konkrétní cíl. Omezit další vzdělávání v navazujících magisterských programech a přimět studenty aby se spokojili s bakalářským titulem, který dnes málokdo pokládá za plnohodnotné vysokoškolské vzdělání. Stát tím ušetří spoustu peněz, ale kvalita vzdělání se nijak nezlepší. Sám jsem měl možnost to pozorovat při studiu v Irsku.

Spolu s naprosto katastrofální úrovní široké sítě středních škol se brzy některé vysoké školy mohou dostat na úroveň lepších gymplů s nesrovnatelně většími náklady na provoz. Podle známé studie PISA jsme se jenom ve schopnosti porozumění textu za posledních 10 let propadli z 19. na 34. místo. Problémem do budoucna je i klesající počet nadaných žáků (7 na 5%). Vzdělávací instituce jejich talenty potlačují a nerozvíjí. O výsledcích v matematice, která je pro některé obory klíčová, raději pomlčím. Výsledkem nutně musí být pokles konkurenceschopnosti a ztráta pozic v globálním světě. Důsledkem bude ještě větší nárůst humanitních oborů, které budou produkovat obtížně zaměstnatelné lidi s nižším platem doprovázený poklesem životní úrovně celé společnosti. Zeptejte se už dnes absolventů jak si hledají práci. Špatně - hlásí se na středoškolské administrativní pozice někde v kanclu.

Dlouhodobě se u nás mluví o potřebě reformy důchodového systému. Prý kvůli nižší porodnosti. Nevěřím tomu, že je možné problém vyřešit nějakým nasyslením peněz do důchodových fondů. Jejich hodnota je vždy jen podložena prací, kterou je možné si za ně koupit. Když si je uložím teď, kdo za ně bude pracovat za 50 let, až bude Česká republika plná bezzubých důchodců? Budou bezcenné! A tohle se nynější reformou nijak neřeší. Není tak podstatné kolik důchodců bude připadat na jednoho pracujícího. Jde zase jenom o konkurenceschopnost. Pokud ale budou všichni jen zametat chodníky vidím to bledě.

Autor: Jiří Starý | sobota 7.7.2012 14:00 | karma článku: 21.19 | přečteno: 1462x

Další články blogera

Jiří Starý

Proč je potřeba software regulovat jako potraviny

Možná si řeknete, co je to za levičáckej blábol nebo že mi už definitivně hráblo, ale jde mi vlastně jen o to mít dostatek informací a nepoužívat zkažené zboží, tedy respektive software.

11.7.2017 v 23:21 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 614 | Diskuse

Jiří Starý

Proč mě děsí když politici mluví o internetu

Prý nastal čas ukončit anonymitu na internetu, jinak se z něj stane semeniště zla, gaunerů a bezpráví. Z těchto řečí dostávám kopřivku, protože pouze ukazují jak moc internetu politici nerozumí, protože je potřeba dělat pravý opak.

9.1.2016 v 6:00 | Karma článku: 20.76 | Přečteno: 437 | Diskuse

Jiří Starý

Amerika jako (ne)bezpečný přístav. Vznikne evropský internet?

Evropský soud zrušil 15 let starou mezinárodní smlouvu s USA zvanou bezpečný přístav, díky které máme v Evropě dostupné služby velkých firem Google, Facebook a vlastně i telefony s Androidem.

10.10.2015 v 12:43 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 643 | Diskuse

Jiří Starý

Alsaské vinice na kole

Když vyrazíte vlakem ze Štrasburku, po půl hodině cesty dorazíte do Colmaru, menšího města kolem kterého se rozkládají dlouhé lány vinic.

20.7.2015 v 22:42 | Karma článku: 6.62 | Přečteno: 143 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Vávra

Paralela s úpadkem starého Říma??

Národu místo odměrek obilí rozdělujeme štědré sociální dávky a jsme v situaci že za to už ani není vděčný. Je ukřivděný že je to málo.Namísto amfiteátru plného brutality nabízíme televizi. Brutalita sice až domů, ovšem až po 22h.

23.7.2017 v 12:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Jiří Turner

Ortodoxní muslimové jako Svědci Jehovovi

U nás prý žije 22 tisíc muslimů, při sčítání obyvatel se však k islámu hlásilo jen 3400 jedinců. Představa o nich bývá dost vzdálena realitě. Nechodí do mešity, často pijí alkohol, mají rádi psi a někteří propadli vepřové pečeni.

23.7.2017 v 9:37 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 511 | Diskuse

Zdenek Horner

Svět podle Daliborka po projekci

Se směsicí zvědavosti i obav jsem vyrazil do kina na inkriminovaný reality document. Peripetie filmu jsou již dostatečně známy. Zaměřil jsem se spíše na hlubší otázky, které „artefakt“ klade a na souvislosti s @Matějem Fedora Gála

23.7.2017 v 3:41 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 888 | Diskuse

Pavel Bacík

Myšlenky ze záhrobí

Když jsem byl malý , pracovala matka jako pečovatelka.Po návratu ze školy jsem jí chodíval pomáhat. Většinou mi při tom Ti moji "adoptivní" prarodiče vyprávěli, co zažili a co si myslí že je v životě nej......

22.7.2017 v 23:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Bezpečnostní rám jako záminka pro násilí

Zavraždění dvou policistů zbraněmi ukrytými na Chrámové hoře v Jeruzalémě přimělo Izrael instalovat u vstupu na toto místo bezpečnostní rámy. Proč se toto opatření stalo záminkou pro další vraždy?

22.7.2017 v 20:13 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 922 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1267
Software engineer v nadnárodní firmě. Vystudoval jsem ČVUT FEL obor Umělá Inteligence, zajímám se o ekonomiku, politiku, nové technologie a IT...povahou věčný idealista a snílek

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.